تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - استفاده ازروش کشت بافت درکشاورزی برای تولیدگیاهان باارزش


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:پنجشنبه 18 فروردین 1390-11:10 ب.ظ

استفاده ازروش کشت بافت درکشاورزی برای تولیدگیاهان باارزش

 
شاهین گوانجی، محقق برتر ایرانی در گفت و گو با خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، در خصوص مشکلات و معضلات کشاورزی در کشور اظهار داشت: براساس گزارش سازمان ملل متحد، آمار گرسنگان در دنیا تا سال 2020 به یک میلیارد نفر می رسد و با روش‌های فعلی کشاورزی قطعاً در آینده دنیا مردم با مشکلات فراوانی مواجه خواهند بود.
 
وی مدیریت صحیح منابع را مهمترین مسئله در بهبود وضعیت کشاورزی در کشور دانست و افزود: برای توسعه کشاورزی و بهبود منابع غذایی باید منابع طبیعی از جمله آب و خاک به درستی مدیریت شوند.
 
این مخترع جوان با تاکید بر لزوم استفاده از تکنولوژی‌های نوین همچون نانو و بیوتکنولوژی در کشاورزی تصریح کرد: با استفاده تکنولوژی نانو می توان با انتقال ژن در گیاهان، باعث مقاومتر کردن آنها شد.
 
گوانجی ادامه داد: با اضافه کردن نانو ذرات به سموم دفع آفات گیاهی می توان درصدد استفاده از این سموم را کاهش داد.
 
وی با بیان اینکه استفاده از بیوتکنولوژی باعث مقاوم سازی گیاهان در مقابل آفات گیاهی می شود، اضافه کرد: استفاد از بیوتکنولوژی برای توسعه کشاورزی در کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
 
این مخترع با تاکید بر لزوم کاهش نخاله‌ها و باقی مانده گیاهان، گفت: باید با استفاده از روش‌های مختلف امکان استفاده مجدد از این نخاله‌ها را فراهم کرد.
 
گوانجی، مدیریت آب را از دیگر عوامل مهم در توسعه کشاورزی در کشور دانست و تصریح کرد: در حال حاضر با کم آبی شدیدی در کشور مواجه هستیم و استفاده از آبیاری قطره‌ای می تواند 20 تا 25 درصد اتلاف آب را کاهش می دهد.
 
وی با بیان اینکه برای بهبود وضعیت کشاورزی باید عملکرد در واحد سطح را افزایش داد، افزود: در حال حاضر در کشورهای خارجی با استفاده از کشاورزی پایدار چندین گیاه در یک سطح کشت می شود که باید این روش به کشاورزان ایرانی آموزش داده شود.
 
جوان برتر ایران در حوزه کشاورزی تاکید کرد: در حال حاضر در ایران از خاک به درستی استفاده نمی شود که باید این امر نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد، چرا که تجدید خاک سال‌های بسیار زیادی به طول می انجامد.
 
گوانجی با اشاره به اینکه آبیاری زیاد گیاهان باعث از بین رفتن بسیاری از املاح و مواد معدنی آنها می شود، گفت: مدیریت سموم نیز مسئله دیگری است که باید در این زمینه از متخصصان و کارشناسان این امر بیشتر استفاده می شود.
 
وی با تاکید بر لزوم ارائه آموزش‌های لازم به کشاورزان اضافه کرد: یکی از روش‌های بسیار خوب در کشاورزی روش کشت بافت است که در آن با استفاده از یک سلول گیاهی می توان تعداد زیادی گیاه را تولید کرد و رشد آنها را افزایش داد.
 
این مخترع جوان ادامه داد: با استفاده از روش کشت بافت می توان گیاهان با ارزش و سودآور را در یک آزمایشگاه کوچک یا اتاقک تولید کرد و با استفاده از این روش می توان بیماران ویروسی گیاهان را صددرصد از بین برد.
 
گوانجی تاکید کرد: استفاده از روش کشت بافت هیچ محدودیت زمانی ندارد و هزینه‌ها و نیروی انسانی مورد نیاز آن نیز بسیار کم است؛ لذا استفاده از این روش صرفه بسیاری دارد.
 
وی مشکل بزرگ دنیای امروز را فقر غذایی دانست و گفت: این مشکل وابسته به علم کشاورزی است؛ لذا توجه به این حوزه ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
 
این مخترع در خصوص وضعیت به کارگیری تکنولوژی‌های نوین در کشاورزی ایران تصریح کرد: در حال حاضر اقدامات زیادی در جهت استفاده از بیوتکنولوژی در کشور صورت گرفته ولی در زمینه نانو هنوز بسیار عقب هستیم، در حالی که با به کارگیری تکنولوژی نانو خیلی سریع‌تر به نتیجه می رسیم.
 
گوانجی بر لزوم ایجاد گروه‌هایی جهت حمایت مالی و بودجه‌ای از پژوهشگران حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: مشکل اصلی پژوهشگران این حوزه، بودجه و مشکلات مالی است که باید با تشکیل این گروه‌ها برای حل این مشکل اقدام شود.
 
وی تاکید کرد: یکی از دلایل کم توجهی به حوزه نانو، کمبود تجهیزات و امکانات است؛ لذا دانشگاه‌ها ومراکز تحقیقاتی باید از نظر تجهیزات آزمایشگاهی تجهیز شوند.
 
گوانجی با اشاره به نتایج موفقیت آمیز بسیاری از پژوهش‌ها در آزمایشگاه‌ها خاطرنشان کرد: باید به منظور حمایت از این طرح‌ها زمین‌هایی در اختیار پژوهشگران و محققان تحت عنوان زمین‌های تحقیقاتی قرار گیرد./
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()