تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - شناسایی اسانس دو گونه گیاه بومی توسط پژوهشگران كشور


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:پنجشنبه 23 شهریور 1391-08:40 ب.ظ

شناسایی اسانس دو گونه گیاه بومی توسط پژوهشگران كشور

پژوهشگران كشور اسانس دو گونه گیاه Cymbocarpum با نام‌های بومی «شویدك» و «شویدك قرمز» را شناسایی كردند.

به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، جداسازی و شناسایی اجزای این گیاه توسط دكتر فراز مجاب – استادیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی – و در پروژه‌ای مشترك بین دانشكده داروسازی این دانشگاه و پژوهشكده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی انجام شده است.

پژوهشگر این طرح به خبرنگار ایسنا گفت: شویدك و شویدك قرمز، گیاهان بومی شمال غرب كشور هستند كه در خارج از ایران تنها در تركیه دیده شده‌اند.

مجاب درباره این گیاهان توضیح داد:‌ این دو گیاه از استان‌های آذربایجان غربی و اردبیل جمع‌آوری شده كه پیش از عملیات اسانس‌گیری و شناسایی نیز در هرباریوم جهاد دانشگاهی تعیین هویت و ثبت شده است.

وی همچنین درباره فرایند اسانس گیری و شناسایی این دو گیاه، گفت: عملیات اسانس‌گیری این دو گیاه به روش تقطیر با آب به مدت سه ساعت به طول انجامید كه اسانس زردرنگی از آن حاصل شد. این اسانس پس از خشك شدن با روش كورماتوگرافی گازی كوپل شده با طیف نگار جرمی، جداسازی و آنالیز شد.

راندمان عملیات اسانس‌گیری این گیاهان 0.4 درصد بوده كه شناسایی اجزای اسانس نیز بر اساس مقایسه طیف‌های جرمی و ضریب بازداری با نمونه‌های استاندارد بوده است.

به گفته مجاب در این پروژه، 97 درصد اجزای اسانس گیاه شویدك شامل 80 ماده شناسایی شد و اسانس شویدك قرمز نیز شامل 32 ماده بود كه مواد اصلی آن بر اساس فراوانی شناسایی شدند.

نتیجه‌ قابل توجه این آنالیز به گفته مجاب، شناسایی تركیبات آلدئیدی خطی در این دو گیاه است كه این ویژگی آنها را تبدیل به گیاهان نادری می‌كند. نمونه دیگر این گونه گیاهان «گلپر» است. سایر گیاهان معطر بیشتر دارای تركیبات منوترپنی هستند.

پژوهشگر این طرح در این مورد خاطرنشان كرد: ‌چون گیاهانی كه دارای مواد منوترپنی درجه دو هستند - یعنی مواد آلدئیدی خطی در آنها زیاد است - كمتر یافت می‌شوند، مقاله این طرح با استقبال زیاد نشریات خارجی رو به رو خواهد شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()