تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - گیاهان دارویی، جایگزین مناسب داروهای شیمیایی


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:یکشنبه 1 مرداد 1391-11:07 ق.ظ

گیاهان دارویی، جایگزین مناسب داروهای شیمیایی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: گیاهان دارویی با انجام مراحل علمی و تحقیقات لازم می‌توانند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی باشند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه همدان، دكتر فاطمه زراعتی اظهار كرد: گیاهان دارویی از منابع مهم تولید دارو در جهان به شمار می‌آیند و در ایران نیز امروزه بیشتر از گذشته به استفاده از آن توجه می‌شود.

وی افزود: گیاهان دارویی نیز مانند داروهای شیمیایی اگر به میزان مناسب و توسط افراد واجد شرایط تجویز نشوند، می‌توانند عارضه‌هایی را به دنبال داشته باشند.

استاد فارماكولوژی و داروشناسی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینكه در هر گیاه یك یا چند ماده موثر وجود دارد كه منجر به ایجاد اثر درمانی می‌شود، گفت: داروهای گیاهی نیز باید به اندازه معین و دوز مشخصی تجویز شوند تا بتوانند اثر لازم را ایجاد كنند. اگر بدون انجام بررسی‌های لازم این گیاهان مورد استفاده قرار گیرند، ممكن است مقادیر لازم تجویز نشده یا بیش از نیاز استفاده شود كه اثرات جانبی و مضری ایجاد خواهد کرد.

وی دانشگاه تصریح كرد: این گیاهان در صورتی می‌توانند جایگزین داروهای شیمیایی شوند كه تمامی مراحل تولید دارو را گذرانده و اثرات آن‌ها از نظر علمی ثابت و دوز مورد نیاز مشخص شده باشد.

زراعتی افزود: در جهان و پا به پای آن در ایران توجه به گیاهان دارویی هر روز بیشتر از گذشته می‌شود و تعداد مقالات در این زمینه و ورود فراورده‌های گیاهی به قفسه داروخانه‌ها نیز در حال افزایش است.

وی با بیان این كه استان همدان به علت دارا بودن آب و هوای ویژه و تنوع بالای گیاهان دارویی در زمینه تولید و استفاده از این گیاهان موقعیت بسیار خوبی دارد، تصریح كرد: دانشگاه علوم پزشكی همدان به دنبال احداث كارخانه گیاهان دارویی در استان است، چه با احداث این كارخانه بسیاری از سرمایه‌های گیاهی و دارویی استان حفظ خواهد شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()