تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - سلطان‌خواه خبر داد: پوشش بیمه‌یی 125 قلم داروی گیاهی


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:یکشنبه 21 خرداد 1391-01:32 ب.ظ

سلطان‌خواه خبر داد: پوشش بیمه‌یی 125 قلم داروی گیاهی

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اعلام افزایش پوشش بیمه به 125 قلم داروی گیاهی از ورود 70 قلم داروی گیاهی دیگر به فهرست بیمه در آینده‌ نزدیك خبر داد.

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر نسرین سلطان‌خواه كه در افتتاحیه نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران سخن می گفت با اشاره به افزایش تعداد داروهای دارای پایه‌ گیاهی گفت: اكثر كشورهای دنیا به سمت استفاده از داروهای با پایه‌ گیاهی حركت كرده‌اند كه در این بین كشورهایی موفق خواهند بود كه محل رویش گیاهانی باشند كه می‌توان از آنها دارو تولید كرد.

وی با اشاره به این كه تا قبل از سال 86 تعداد اندكی از داروهای گیاهی تحت پوشش بیمه قرار داشتند، گفت: طی سال‌های اخیر با همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بیش از 125 داروی گیاهی در فهرست بیمه قرار گرفته‌اند كه 70 داروی گیاهی دیگر نیز مصوبه هیات وزیران جهت قرار گرفتن در فهرست بیمه را دریافت كرده‌اند كه به زودی در وزارت تعاون جهت قرار گرفتن در فهرست داروهای مشمول بیمه مطرح خواهند شد.

وی افزود: 70 داروی گیاهی دیگر نیز منتظر طرح در هیات دولت جهت قرار گرفتن در فهرست بیمه هستند.

به گفته‌ سلطان‌خواه، روند قرارگیری داروهای گیاهی در فهرست بیمه چرخه‌ای از اشتغال و رشد شركت‌های دانش‌ بنیان در این عرصه را به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی داروهای گیاهی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند در نسخه‌های پزشكان نیز مورد استفاده قرار می گیرند كه این امر موجب افزایش تولید این داروها خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به افزایش شركت‌های خصوصی دانش بنیان فعال در حوزه‌ی گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی گفت: تا قبل از سال 85 تنها 60 شركت در این حوزه‌ فعال بودند كه طی پنج سال گذشته این رقم به 187 شركت افزایش یافته است.

وی با بیان این كه سالانه بین شش تا هفت میلیارد تومان اعتبار از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ستاد گیاهان دارویی اختصاص می‌یابد، تاكید كرد: این میزان اعتبارات صرفا جهت ارائه تسهیلات وام قرض‌الحسنه به شركت‌های دانش بنیان فعال این حوزه اختصاص می‌یابد. به طوری كه طی سال گذشته حدود 60 میلیارد ریال وام به 60 شركت دانش بنیان فعال در این حوزه اعطا شده است.

سلطانخواه افزود: تمامی شركت‌های استفاده كننده از تسهیلات وام در بازپرداخت اقساط خود به موقع عمل كرده‌اند كه دلیل عمده‌ آن این است كه در كشور بازار خوبی از سوی مردم برای مصرف گیاهان دارویی به وجود آمده است.

وی تصریح كرد: با وجود این كه فناوری‌های مدرن ارزش افزوده‌ بالایی دارند اما مشتری‌های خاص و بازار محدودی دارند. این در حالی است كه فناوری‌های میانی مثل گیاهان دارویی بازارهای ملی، منطقه‌یی و بین‌المللی وسیعی دارند و در این حوزه نگرانی از كشش بازار وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این كه به همت وزارت جهاد كشاورزی و با حمایت ستاد گیاهان دارویی، اطلس گیاهان دارویی 17 استان تهیه شده است، گفت: از رییس جمهور درخواست می‌كنیم كه اطلس گیاهان دارویی استانها در كارگروه توسعه‌ كشاورزی دولت كه سال گذشته تشكیل شده است، مطرح شود تا زمین‌های محل رویش گیاهان دارویی، مورد استفاده‌ فعالان این عرصه قرار بگیرد.

سلطان‌خواه ادامه داد: امیدواریم با راه‌اندازی صندوق ملی نوآوری و شكوفایی حمایت‌های بیشتری از بخش خصوصی این حوزه صورت گیرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور همچنین در ابتدای سخنانش با بررسی روند توسعه‌ علمی كشور در سال‌های پس از انقلاب اسلامی گفت: اگر دهه‌ 1370 را دهه‌ توسعه‌ آموزش عالی و تقویت نیروی انسانی متخصص و دهه‌ 80 را دهه‌ سرمایه‌گذاری بر روی توسعه‌ پژوهش نامگذاری كنیم باید دهه‌ 90 را آغاز به كارگیری دستاوردهای پژوهش و تحقیق بدانیم.

وی افزود: در این دهه باید چرخه‌ علم، فناوری و نوآوری تكمیل شده و مردم شاهد به بار نشستن حاصل سرمایه‌گذاری‌های دهه‌های گذشته در این حوزه باشند چرا كه در این صورت اشتغال و اقتصاد دانش بنیان در كشور ایجاد خواهد شد.

سلطان‌خواه تصریح كرد: در حال حاضر كشور به جایی رسیده است كه مردم باید از جامعه‌ علم و فناوری، حاصل سرمایه‌گذاری‌های دولت به نمایندگی از ملت را مطالبه كنند.

وی با بیان این كه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد انسجام و هماهنگی بین فعالان عرصه‌های فناوری، ستادهای فناوری‌های راهبردی را تشكیل داده است،‌ گفت: یكی از این ستادها، ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی است كه دارای ساختاری كوچك اما با اهدافی بزرگ است.

سلطان‌خواه ادامه داد: ستاد گیاهان دارویی بدون اینكه دخالت مستقیمی در دستگاه‌های مرتبط با این حوزه داشته باشد، تلاش می‌كند كه هماهنگی لازم را بین نهادهای ذی‌ربط حوزه‌ گیاهان دارویی را انجام دهد و از ظرفیت و توان مردم كه سال‌ها در این حوزه مغفول مانده بود استفاده كند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()