تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - شناسایی بیش از2100 گونه گیاه دارویی دركشور گردش مالی40تا60میلیارد دلاری گیاهان دارویی


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:یکشنبه 21 خرداد 1391-01:30 ب.ظ

شناسایی بیش از2100 گونه گیاه دارویی دركشور گردش مالی40تا60میلیارد دلاری گیاهان دارویی

دبیر ستاد توسعه پژوهش و كاربرد گیاهان دارویی و طب ایرانی از شناسایی بیش از دو هزار و 100 گونه گیاهی با خواص دارویی، آرایشی، بهداشتی، ادویه‌‌یی، عطری، مكمل غذایی و آنتی‌باكتریال در كشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر محمدحسن عصاره كه در نخستین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران سخن می‌گفت با بیان این كه تاكنون حدود دو هزار و 100 گونه گیاهی با خواص دارویی، آرایشی، بهداشتی و دارای مواد خاص به عنوان قارچ‌كش، آنتی‌باكتریال و آفت‌كش در كشور شناسایی شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود كه این تعداد از گونه‌های گیاهی با خواص كاربردی در طی سالهای آینده از مرز 2600 گونه فراتر برود.

وی افزود: در حال حاضر خواص مهم برخی از این گیاهان دارویی از جمله خواص آنتی‌بیوتیكی، آنتی‌اكسیدانی و ضد سوختگی، درمان سنگ كلیه و كیسه صفرا، كاهش سطح كلسترول، پایین ‌آوردن قند و فشار خون، ضد آسم و كاهش چربی كبد محرز شده وداروهای بسیار مفید و موثری با استفاده از آنها تولید و به بازار ارائه شده است.

همچنین پژوهشگران ایرانی مواد عطری یا اسانس بیش از 550 گونه گیاهی را استخراج كرده‌اند كه ظرفیت بسیار بالایی را برای كشت، تولید، اشتغال‌زایی و صادرات گیاهان معطر و فرآورده‌های آن از جمله عطر، عرقیات و گلاب با شیوه‌های صنعتی و مدرن نوید می‌دهد.

دبیر ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی با بیان این كه حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی در سالهای اخیر بین 40 تا 60 میلیارد دلار بوده است، تصریح كرد: حدود 25 درصد از بازار 250 میلیارد دلاری دارو متعلق به داروهای مشتق شده از گیاهان است و بر اساس پیش‌بینی بانك جهانی در سال 2050 گردش مالی و تجارت جهانی مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود پنج هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 70 درصد از داروهای مصرفی در آلمان و سوئیس به طور كامل و یا به صورت تلفیقی دارای منشاء گیاهی است. سهم ایران از بازار گیاهان دارویی جهان علی‌رغم در اختیار داشتن مواد اولیه‌ بسیار ارزشمند بیش از 100 میلیون دلار و بیشتر مربوط به فروش گیاهان دارویی و به صورت خام و فرآوری نشده است.

عصاره خاطرنشان كرد: ایران از نظر اقلیم و شرایط فیتوجغرافیایی، كشوری ممتاز و با رتبه‌ بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی است به طوری كه حدود هشت هزار گونه گیاهی در ایران رویش دارند كه از نظر تنوع گونه‌ای دو تا سه برابر قاره اروپاست.

دبیر ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به برپایی نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران تا روز چهارشنبه بیست و چهارم خرداد ماه گفت: این جشنواره و نمایشگاه می‌تواند از یك سو نگرش‌های علمی و تجاری و از سوی دیگر استعدادهای بالقوه، تنوع اقلیمی كشور و سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته توسط بخش خصوصی و دولتی را معرفی و توجه برنامه‌ریزان اقتصادی كشور را نیز جلب كند.

وی افزود: فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی برای مصرف صحیح گیاهان دارویی، احیای سنت‌ها و باورهای طب ایرانی، شناسایی ظرفیت‌های موجود در عرصه‌ گیاهان دارویی و طب ایرانی، توسعه صنعت گیاهان دارویی و ارائه روش‌های نوین و آخرین دستاوردهای این حوزه و معرفی انواع فرآورده‌ها از جمله عرقیات و مواد آرایشی و بهداشتی و محصولات ارگانیك و اتصال حلقه‌های مختلف تولید، عرضه و توزیع و فرآوری، بسته‌بندی، ایجاد پیوند بین فناور و كارآفرین و سرمایه‌گذار از جمله اهداف نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران است.

به گزارش ایسنا، نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی تا روز چهارشنبه بیست و چهارم خرداد ماه از ساعت 9 تا 19 پذیرای عموام بازدیدكنندگان است.

در این جشنواره و نمایشگاه، حدود 187 شركت خصوصی دانش‌بنیان و 102 مركز علمی و دانشگاهی حضور داشته و همچنین نزدیك به 80 طرح فناورانه توسط فناوران فعال كشورمان در این صنعت ارائه می شود.

در نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران، بازاری برای فناوران این صنعت در نظر گرفته شده است كه در آن سرمایه‌گذاران و كارآفرینان می‌توانند با مذاكره و گفت‌و‌گو توافقاتی را در رابطه با گسترش این صنعت به انجام برسانند.

برگزاری كارگاه‌های عملی، كاربردی و آموزشی در سطوح عمومی و تخصصی، از دیگر محورهای نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران است.

در این جشنواره همچنین بیش از 950 محصول كه برخی از آنها محصولات دانش‌بنیان و مورد استقبال و استفاده داخلی و همچنین برخی كشورهای دیگر است، به چشم می‌خورد.

در این نمایشگاه همچنین، اولین كتاب موجود پزشكی مدون ظهور اسلام توسط رییس‌جمهور رونمایی شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()