تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - دارونامه گیاهی ایران تدوین می‌شود


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:چهارشنبه 3 خرداد 1391-12:19 ق.ظ

دارونامه گیاهی ایران تدوین می‌شود

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از تدوین دارونامه گیاهی (فارماكوپه) در ایران خبر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دكتر عصاره در كنگره سراسری گیاهان دارویی كه در مركز همایش‌های بین‌المللی جزیره كیش برگزار شد، با اعلام انعقاد تفاهم‌نامه تهیه و تدوین دارونامه گیاهی ایران بین معاونت عملی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: بر اساس این توافق مقرر شد كه در سال جاری ۱۲۵ گونه از گیاهان دارویی بومی، انحصاری و اولویت‌دار كشور بصورت منوگراف بررسی، تدوین و به چاپ برسند تا این مجموعه علمی به صورت سندی معتبر و علمی در اختیار دانش‌پژوهان و بخش خصوصی برای ثبت دارو و فراورده‌های با منشاء گیاهی قرار بگیرد.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل نداشتن این سند علمی، بناچار به دارونامه‌های سایر كشورها مراجعه می‌شود كه بعضاً برخی اطلاعات مهم مربوط به گیاهان بومی در آنها وجود ندارد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی در ادامه با تشریح اهمیت گیاهان دارویی و طب سنتی ایران، عملكرد سه ساله ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی را تبیین كرد.

عصاره پیشنهاد كرد كه با توجه به ضرورت تجاری‌سازی پژوهش‌های انجام شده، در كنار همایش‌ها و كنگره‌های علمی، شرایط ایجاد فن بازار یا بازار فناوری ایجاد شود تا مقالات و طرح‌های ارائه شده كه امكان تجاری‌سازی را دارند از فرصت بدست آمده استفاده كنند تا زمینه اتصال بین حلقه‌های علم، فناوری و تجاری‌سازی فراهم شود.

وی همچنین خاطرنشان كرد: نخستین جشنواره ملی و نمایشگاه گیاهان دارویی، فراورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران در دهه سوم خردادماه سال جاری در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()