تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - براساس یك پژوهش: عصاره برگ «پیچک»، مجاری هوایی دستگاه تنفسی را پاکسازی می‌کند


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:شنبه 5 آذر 1390-11:40 ب.ظ

براساس یك پژوهش: عصاره برگ «پیچک»، مجاری هوایی دستگاه تنفسی را پاکسازی می‌کند

نتایج یک پژوهش نشان داد: عصاره برگ خشک گیاه «پیچک» با تاثیر مثبت بر مکانیسم کارکرد سیستم موکوسیلاری دستگاه تنفسی، عملکرد مجاری هوایی را بهبود می‌بخشد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، مجموعه دستگاه تنفس به طور مداوم در معرض مواجهه با آلودگی‌های محیطی، پاتوژن‌های تنفسی و توکسین‌های پراکنده در محیط پیرامون ما است.

پاکسازی مجاری هوایی به وسیله سیستم موکوسیلیاری، مکانیسم دفاعی اصلی در مسیرهای هوایی فوقانی و تحتانی است و تاکنون مطالعات متعددی در خصوص اثربخشی داروهای گیاهی بر پاکسازی سیستم تنفسی در جمعیت‌های مختلف انجام شده، با این حال مطالعات انجام گرفته درباره مکانیسم اثر این داروها اندک هستند.

دکتر حسام جهاندیده، پژوهشی را با هدف بررسی اثر عصاره برگ خشک گیاه پیچک بر عملکرد سیستم موکوسیلیاری دستگاه تنفس انجام داده است.

این مطالعه به صورت مجموعه موارد بالینی (Case-series) آینده‌نگر انجام شد. آزمون ساخارین به عنوان سنجه‌ای از زمان پاکسازی موکوسیلیاری روی 40 داوطلب سالم متوالی مراجعه کننده به درمانگاه گوش، حلق و بینی بیمارستان فیروزگر انجام و زمان بین قرار دادن ساخارین روی مخاط بینی تا احساس طعم شیرینی در حلق برحسب دقیقه ثبت شد.

این آزمون پس از مصرف داروی «پروسپان» (عصاره برگ خشک گیاه پیچک) با دز 7.5 سی سی در هر هشت ساعت به مدت 24 ساعت تکرار شد. آنالیز داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS V.16 و آزمون‌های آماری مرتبط (Wilcoxon signed ranked test) انجام گرفت.

در این پژوهش، در مجموع 32 نفر از شرکت کنندگان مرد (80 درصد) و هشت نفر از آن‌ها زن (20 درصد) و میانگین سنی آن‌ها 12.07±38.4 سال بود.

یافته‌ها حاكی است: میانگین فاصله زمانی قراردادن پودر ساخارین در مخاط بینی تا احساس طعم شیرینی در حلق قبل از استفاده از داروی «پروسپان» معادل 3.67±15.55 دقیقه و پس از مصرف سه دز داروی «پروسپان» 4.94±10.31 دقیقه بود. متوسط کاهش زمان احساس طعم شیرینی در حلق معادل 3.7±5.23 دقیقه برآورد شد.

نتایج حاصل از این مطالعه در امتداد مطالعات مقدماتی انجام شده درباره اثربخشی عصاره برگ خشک گیاه پیچک بر علایم تنفسی نشان می‌دهد که بهبود کارکرد سیستم موکوسیلیاری یکی از مکانیسم‌های اثر اصلی این دارو است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()