تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - گل حسرت، داروی اختصاصی نقرس حاد


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:سه شنبه 5 مهر 1390-11:18 ق.ظ

گل حسرت، داروی اختصاصی نقرس حاد

گل حسرت (کلشیک) دارای اثر ضد نقرس است، به‌طوری‌که از این نظر باید آن را داروی اختصاصی نقرس حاد ذکر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، و برگرفته از کتاب گیاهان دارویی دکتر "علی زرگری" این گیاه دارویی بومی دارای اثر ضد نقرس است. در دوران درمان نقرس با "کلشیک" همواره باید به این نکته توجه داشت که به مجرد از بین رفتن درد و عوارض نقرس، مصرف آن قطع و مجددا هنگام بروز عوارض مصرف شود.

فرآورده‌های کلشیک ضمن رفع عوارض نقرسی، اثر شدید بر روی معده و روده دارد؛ باید توجه داشت که ناراحتی‌های مذکور با حذف مصرف کلشیک برطرف می‌شود.

دکتر سید محمد معصومی، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه درباره خصوصیات گیاهشناسی گل حسرت توضیح داد: گل حسرت با نام علمی colchicum به تیره گل حسرت تعلق دارد و گیاهی علفی و دارای پیاز بزرگ و محفوظ در پوشش‌های نازک و ریشه‌های افشان است.

وی بیان كرد: گل حسرت در چمنزارهای غالب نقاط اروپا، نواحی مدیترانه، انگلستان و ایرلند تا آسیای صغر می‌روید و به نظر می‌رسد گونه‌ای که در استان کرمانشاه می‌روید مشابه همان گونه است.

معصومی افزود: از مشخصات گل حسرت این است که برگ‌هایی باریک و دراز، نوک تیز، بدون کرک و به رنگ سبز تیره دارد و به رنگ گلی و شامل لوله دراز منتهی به 6 قطعه و 6 پرچم است.

وی بیان كرد: میوه گل حسرت پوشینه و دارای سه خانه و محتوی دانه‌های کوچک و بسیار به تعداد 80-60 دانه در هر خانه است و قسمت مورد استفاده این گیاه، گل، پیاز و دانه آن است.

این استاد گیاه‌شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه عنوان كرد: پیاز "کلشیک" به بلندی سه تا چهار سانتیمتر و به پهنای 2 تا سه سانتیمتر است؛ در حالت تازه آبدار است و اگر فشرده شود شیره تلخ و نسبتا زیاد از آن خارج می‌شود.

گل حسرت با نام علمی Colchicum automnale L. به تیره گل حسرت تعلق دارد و تکثیر آن از طریق کاشتن پیاز آن صورت می‌گیرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()