تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - هدایتگری خفاشها با بشقاب ماهواره‌ای «گیاه سخنگو»


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:دوشنبه 10 مرداد 1390-11:00 ب.ظ

هدایتگری خفاشها با بشقاب ماهواره‌ای «گیاه سخنگو»

همانطور كه برخی از گلها از رنگ‌های روشن برای جذب حشرات گرده‌افشان استفاده می‌كنند، سایر گیاهان ممكن است از صوت برای تطمیع خفاشهای شهدنوش بهره ببرند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یك گونه گیاه تاك از برگ بشقاب مانندی برخوردار بوده كه در بالای خوشه‌ای از گلها قرار دارد. برگ بشقاب مانند گیاه تاك، با بازتاب صدای این خفاشها، به پستانداران پرنده در مكان‌یابی كمك می‌كند.

با این كه شواهد دیگری نیز در مورد بهره‌وری این گیاهان از سیستم سونار خفاشها برای جذب آنها وجود دارد، این اولین بار است كه دانشمندان دانشگاه «اولم» آلمان، توانایی یك گیاه را در تولید اكوی هدایتی كه به كاهش درهم‌ریختگی صوتی پژواک‌های منعکس شده پرداخته و دیگر این كه این علامت می‌تواند زمان جست‌وجوی غذای خفاش را تا نصف آن كاهش دهد، به نمایش گذاشته‌اند.

این گیاه تاك با نام علمی Marcgravia evenia در جنگلهای استوایی جنوب كوبا از درختان بالا می‌رود. گلهای این گیاه در یك حلقه در بالای ساختار فنجان مانند آن معلق بوده كه شهد شكری این گیاه را كه برای تغذیه گردافشانان خفاشی تعبیه شده، نگه می‌دارد. گردن و دستان این خفاشها در زمان نوشیدن این شهد به گردها آلوده شده و با حركت آنها بر روی گیاهان تاك دیگر، گلها با كمك این خفاشها بارور می‌شوند.

برگ بازتابنده این گیاه مانند بشقاب ماهواره مقعر بوده و به حالتی عمودی در بالای حلقه گلها قرار می‌گیرد.

خفاشها برای جهت‌یابی و جست‌وجوی غذا دست به ارسال اصوات فركانس بالا زده و سپس به شنود بازتابهای بازگشتی می‌پردازند.

محققان در آزمایشات خود با ارسال صدا به سوی این برگهای بشقابی و همچنین برگهای درختان دیگر دریافتند كه یك پژواك مداوم و قوی در محدوده حدود 100 درجه جلوی این برگهای بشقاب مانند قابل شنیدن است. همچنین این برگها به تولید پژواكی با نشانه متمایز و دو سر می‌پردازند.

به گفته دانشمندان این ارتباط دوسویه بین خفاش شهدنوش و گیاه تاك برای هردو گونه مفید بوده و به بقای هر دو منجر می‌شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()