تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - جوانه‌های گیاهی؛ سرچشمه جوانی


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:پنجشنبه 6 مرداد 1390-10:21 ب.ظ

جوانه‌های گیاهی؛ سرچشمه جوانی

یك پژوهشگر گیاهان دارویی گفت: استفاده از جوانه‌های گیاهی در رژیم غذایی روزانه می تواند با کمبودهای غذایی، بیماری‌ها و پیری زودرس مقابله کند.

دکتر علی فانی، عضو هیات علمی دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا افزود: با فراهم کردن شرایط مناسب رشد مانند حرارت و رطوبت برای دانه های خوراکی مانند گندم، جو و ماش که فرآیند جوانه زدن در آنها آغاز می شود و در حین جوانه زدن تغییرات اساسی در ترکیبات این دانه ها انجام می شود که این تغییرات سبب کاهش ترکیبات پیچیده گیاهی مانند نشاسته و کربوهیدارت‌ها شده و در عوض ترکیبات ساده تر قندی پروتئین و عوامل سبزینه گیاهی که شامل عوامل کمیاب از قبیل سلنیوم و ید برای بدن انسان هستند در آنها افزایش می یابد.

وی ادامه داد: تجمع ویتامین‌های گروه A,E.C و ویتامین‌های گروهB ، آنتی اکسیدان‌ها، املاح کمیاب و ترکیبات ضدسرطان و ضدپیری در جوانه ها، این ماده غذایی را به منبعی از عناصر ضروری برای بدن تبدیل کرده که به آن نام سرچشمه جوانی نیز داده شده است.

دكتر فانی اظهار داشت: بهتر است علاوه بر دانه‌های یاد شده از دانه‌هایی از قبیل لوبیاها، شبدر، یونجه، آفتابگردان، سیر و تربچه را جهت چاشنی در سالاد، ماست و سس‌ها استفاده كرد.

به گفته پژوهشگرگیاهان دارویی، میزان ویتامین B12 موجود در جوانه گندم نسبت به دانه آن چهار برابر است و ویتامین‌های گروه B در جوانه‌های این گیاه به سه تا 12 برابر و ویتامین E به میزان سه برابر افزایش می‌یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه توضیح داد: براساس نتایج تحقیقات، میزان افزایش ویتامین‌های A , C در جوانه سویا باورکردنی نیست، به طوری که میزان ویتامینA 300 درصد و میزان ویتامینC 500 تا 600 درصد افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: میزان ترکیباتی که سلول‌های بدن ما را از غیرطبیعی وسرطانی شدن حفظ می کند در بعضی از جوانه ها 10 تا 100 برابر بیشتر از دانه همان گیاهان است.

به گفته دكتر فانی، جوانه یونجه نیز منبع ترکیبات شیمیایی بنام ساپونین است که در بدن ما سبب کم شدن کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب می شود و در نتیجه از سختی عروق و بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: با استفاده از این جوانه‌ها سیستم ایمنی بدن تقویت شده و ترکیبات محافظت کننده بدن در مقابل بیماری های ویروسی افزایش می یابند.

این پژوهشگرگیاهان دارویی در خاتمه خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت آنچه به عنوان رمز رشد زندگی در جنین و سلول‌های بنیادی وجود دارد، در جوانه‌های گیاهی نیز موجود است و کار می کند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()