تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - محققان پژوهشكده توسعه صنایع شیمی ایران موفق به عصاره‌گیری از گیاهان از طریق امواج فراصوت (اولتراسونیك) شدند.


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:دوشنبه 3 مرداد 1390-04:06 ب.ظ

محققان پژوهشكده توسعه صنایع شیمی ایران موفق به عصاره‌گیری از گیاهان از طریق امواج فراصوت (اولتراسونیك) شدند.

مهندس عباس جعفری جید، عضوهیات علمی پژوهشكده و مدیر پروژه راه‌اندازی مركز تولید عصاره‌ها و مواد موثره گیاهی در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار كرد:‌ فرآیند تولید مواد موثره گیاهی و عصاره‌ها در این مركز به این صورت است كه ابتدا حلال‌ها در مخازن مخصوص نگهداری شده و پس از تزریق و مبدل‌های ویژه عملیات پیش‌گرم‌سازی بر روی آنها انجام می‌شود. این مواد پس از پیش‌گرم سازی به مخزن استخراج انتقال می‌یابد تا از طریق امواج فراصوت (اولتراسونیك)‌ عمل استخراج انجام شود. سپس برای بازیابی حلال‌ها آنها را به تبخیر كننده‌ تحت خلاء انتقال می‌دهند تا در دمای حدود 35 درجه سانتی گراد عمل تبخیر و بازیابی حلال انجام شود.
وی با بیان این كه پس از تبخیر توسط دو مبدل بزرگ عملیات خنك‌سازی و بازیابی حلال صورت می‌گیرد، خاطرنشان كرد: در ادامه تفاله‌های گیاهان مورد نظر را توسط *****پرس‌های موجود گرفته و پس از گرفتن مواد زائد مانند فلزات سنگین از قبیل آرسنیك نهایتا در این عملیات عصاره خالص و شفاف استحصال می‌شود.
عضو هیات علمی پژوهشكده توسعه صنایع شیمی ایران در خصوص چگونگی انجام فرآیند استخراج عصاره‌ها و مواد موثره‌ی گیاهی از طریق امواج فراصوت در این مركز عنوان كرد : امواج فراصوت در این مقطع باعث ایجاد حباب‌های بسیار ریز و در داخل حلال و نفوذ حلال‌ها به داخل برگ گیاه می‌شود كه نهایتا ماده‌ی موثره و عصاره را به همراه خود استخراج می‌كند.
وی با بیان این كه این پروژه با همكاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و پژوهشكده‌ گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی انجام شده است، اذعان كرد: مركز تولید عصاره‌ها و مواد موثره گیاهی، نخستین واحد نیمه صنعتی است كه برای تولید و استخراج انواع عصاره‌ها و مواد موثره گیاهی با استفاده از امواج فراصوت راه‌اندازی شده و می‌تواند این مواد موثره گیاهی را به صنایع مختلف در انواع مختلف غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی ارائه دهد.
جعفری جید با اشاره به استخراج عصاره و مواد موثره گیاهی از طریق امواج فراصوت به عنوان یكی از ویژگی‌های این واحد خاطرنشان كرد: در این مركز می‌توان عصاره‌ها و مواد موثره گیاهی را به صورت‌های مایع و پودر خشك تولید كرده و از آنجا كه انجام این عملیات به صورت خودكار و با حداقل دخالت نیروی انسانی انجام می‌شود، می‌توان به كاهش قیمت تمام شده و كاهش آلودگی احتمالی میكروبی مطمئن بود.
علی شكرالله زاده، رییس پژوهشكده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به این كه این پروژه با حمایت مشترك سازمان گسترش و نوسازی صنایع و جهاد دانشگاهی در حال اتمام است ابراز امیدواری كرد كه تأخیر در اختصاص سهم حمایتی به این پروژه سبب تاخیر در اتمام طرح در موعد مقرر كه مصادف با سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی است، نشود.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()