تبلیغات
سیستماتیک گیاهان داروئی - اکالیپتوس وکاهش قندخون


Admin Logo
themebox Logo
y
نویسنده :ناشناس
تاریخ:پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390-10:57 ق.ظ

اکالیپتوس وکاهش قندخون

در تحقیقی توسط عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا و موسسه رازی کرج مشخص شد که اسانس برگ های گیاه اکالیپتوس هم ارزش غذایی داشته و هم موجب کاهش قند خون می شود.
دکترسید محمود فرشپور رضایی دکترای شیمی در گفت و گو با ایسکانیوز در توضیح این مطلب گفت: از جمله گیاهان، اکالیپتوس های کشت شده و سازگار با آب و هوای استان فارس بوده که اسانس برگ های خشک شده این گیاه به روش آب و بخار آب استخراج و از نظر ارزش غذایی و نیز دارویی مورد مطالعه قرار گرفتند.
وی افزود: نتایج بر روی حیوان آزمایشگاهی موش ویستار نشان داد که اسانس برگ های این گیاه هم ارزش غذایی داشته و هم موجب کاهش قند خون می شود.
فرشپور رضایی خاطرنشان کرد: این کار بعنوان غذا دارو معرفی و در ادامه با معرفی دیگر گیاهان پیشنهاداتی نیز ارایه خواهد شد.
به گزارش ایسکانیوز، دکترسید محمود فرشپور رضایی درخصوص این کار تحقیقاتی جدید در رابطه با اثرات غذایی دارویی برخی از گیاهان دارویی ایران در کنفرانس بین المللی داروسازی و بیوتکنولوزی خاورمیانه که در کشور دبی از 31 فروردین الی 2 اردیبهشت 1388 برگزار شد به عنوان 2 سخنران کلیدی و نیز رییس جلسه طب مکمل شرکت و ارایه مقاله کرد.
اکالیپتوس گلوبولوس یکی ازگونه های اکالیپتوس است که دراین تحقیق موردبررسی قرارگرفته است.قسمت مورداستفاده برگهای آن است.خواص آن :ضدعفونی کننده مجاری تنفسی وبرخی بیماریهای جلدی:درمان رماتیسم:به عنوان محرک ونرم کننده سینه:مسهل :تب بر:معالجه آنفلونزا:بی حس کننده موضعی و.بندآورنده خون وغیره کاربرد دارد.
ماده موثره این گیاه اکالیپتول است:C10H18O .
دربرگهای آن یک ماده تلخ به نام تانن موجود می باشد.پینن:مقداری الکل وسسکی ترپن از دیگرموادموجود دراسانس این گیاه می باشدبرگهای اکالیپتوس گلوبولوس شامل 70تا80درصد اکالیپتول(1و8-سینیول) میباشد مصرف زیادازحدمجاز اکالیپتوس واکالیپتول ایجاد ورم معده روده وکلیه می کندوموجب سردرد پیدایش خون در ادرار وپایین آمدن فشارخون می شود.این مواد دراسانس اکالیپتوس وجوددارند.
نتایج بدست آمده از آنالیز اسانس اکالیپتوس گلوبولوس که توسط دستگاه گازکروماتوگرافی جرمی انجام شده است نشان داد که اسانس برگهای این گیاه که گیاهی درختی است شامل:آلفا پینن 1و8سینیول(ماده موثره دارویی با درصدبالا) 4-ترپینیول آلفاترپینیول آلفاترپنیل استات ژرانیل استات آرومادندرن سه ران دیول وبتا-ادسمول می باشد.1و8-سینیول یا اکالیپتول که ماده موثره دارویی این گیاه می باشد مایعی بی رنگ دارای بویی شبیه به کامفر طعم دهنده وسردکننده است که بعنوان طعم دهنده می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 
 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()